Tetraplegik • Studia
Strona 1 z 1

Studia

: 05 paź 2004, 14:14
autor: Zubi
Czy ktoś próbował podjąć studia? Jak sobie radził? Miał jakieś udogodnienia? Jakie studiowanie tetrusa wygląda?

: 05 paź 2004, 16:29
autor: agniecha
Wydaje mi się, że WSZYSTKO zależy od Wydziału (a dokładniej rzecz biorąc, od dziekana ds studentów). Myślę, że trzeba wybrać konkretny kierunek i umówić się na rozmowę z dziekanem właśnie. To on może podjąć decyzję o szczególnym trybie przeprowadzenia egzaminów wstępnych (na przykład tylko ustnym, nie pisemnym), przedstawić Radzie Wydziału projekt przystosowania programu zajęć, zlecić ułożenie dogodnego planu i tak dalej. Większość uczelni ma też etat pełnomocnika rektora ds osób niepełnosprawnych, który służy pomocą i wskazówkami (trzeba pytać telefonicznie w rektoracie).
Dalej, jak sądzę, wszystko działa według nieskomplikowanej zasady: jeśli jesteś mądry i radzisz sobie intelektualnie, uczelnia poruszy niebo i ziemię, żebyś mógł studiować, bo z natury rzeczy uniwersytetom zależy na mądrych studentach.
Pozdrawiam. I powodzenia.

: 11 lis 2004, 09:54
autor: Ala
Cześć!!!
Ja w przyszłym roku będę zdawała maturę i to nową!!! I już się boję bo nie wiem co dalej ze mną!!! Chciałabym podjąć studia w Siedlcach na AP, ale to cholernie daleko ode mnie i mogę sobie jedynie o tym pomarzyć.

: 11 lis 2004, 12:11
autor: agniecha
Większość budynków Akademii Podlaskiej w Siedlcach jest mniej więcej przystosowana. Trudno mi ocenić jakość podjazdów czy rozmieszczenie poręczy w łazienkach, ale w każdym razie one są. Myślę, że ułożenie planu zajęć tak, żeby odbywały się one w budynkach przystosowanych jest możliwe i zależy głównie od dobrej woli dziekana i zespołu planistów. W tej chwili wszystkie szanujące się uczelnie państwowe i większość prywatnych (Siedlecka też) mają miejsca w Domach Studenckich przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych.
W Akademii Podlaskiej nie ma co prawda pełnomocnika rektora ds studentów niepełnosprawnych, który wspiera studentów w uczelniach państwowych, ale działa Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Tam też trzeba szukać dokładnych informacji o przystosowaniu uczelnianego świata do potrzeb studenta wyjątkowego (tel. 0 25 6431739). Pomocna tez może być rozmowa z prorektorem ds dydaktyki prof. Kazimierzem Jankowskim (tel. 0 25 6431144) lub z dziekanem odpowiedniego wydziału. Ja oczywiscie polecam Wydział Humanistyczny (dziekanem jest prof. Piotr Matusak, tel. 0 25 6431910).
Myślę, że nie warto lekką ręką rezygnować z marzeń, mówiąc od razu że to za daleko. To się może udać :)

: 11 lis 2004, 13:52
autor: Ala
Cześć!!! Dzięki za słowa otuchy!! Pozdrawiam

[ Dodano po 1 godz. 33 min. ]

A czy Ty Agniecha studiowałaś??Jeśli tak to gdzie?? Czekam na odpowiedź

: 11 lis 2004, 23:13
autor: agniecha
Ja studiowałam dość dawno i byłam mniej więcej sprawna, więc to żaden wyczyn. Z moich nowych doświadczeń wynika jednak, że władze uczelni są raczej życzliwe studentom niepełnosprawnym i chociaż przystosowanie budynków pozostawia wiele do życzenia, wszystko daje się jakoś zorganizować. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka podjęcie studiów wydaje się niemożliwe, naprawdę warto umówić się na rozmowę z dziekanem wybranego kierunku oraz z pełnomocnikiem rektora ds studentów niepełnosprawnych. Zazwyczaj okazuje się, że trudności można jakoś ominąć. A studiować warto...
Pozdrawiam