Wózek

Kilka podstawowych informacji, jak dopasować wózek


1. Głębokość siedziska

Zmierz odległość o w pozycji siedzącej od końca pośladka do wewnętrznej strony kolana , minus około 5 cm .Niektórzy wolą zostawić pod kolanem więcej miejsca tak aby można było włożyć pod kolano rękę aby ja unieść.

 

2. Wysokość oparcia

 

Mierzymy od siedziska do górnej krawędzi oparcia wózka. Wysokość ta zależy od tego jak dużo potrzeba nam oparcia pod plecy , pozwala nam to na wykonywanie ruchów rotacyjnych górną połową ciała.

 

3. Odległość siedziska od podłogi

 
Mierzymy wysokość od podłogi do tylniej krawędzi siedziska. Odległość ta jest zbliżona do wymiarów od przedniej krawędzi siedziska do podłogi o czym decyduje tylne nachylenie ("wgniecenie " lub " ściśnięcie ") siedzenia w wózku.

4. Kąt ustawienia podnóżków

 

Od tego zależy jak daleko do przodu palce nóg będą wysunięte pod względem reszty ciała, mierzymy od pionu . Im mniejszy kąt tym mniej miejsca potrzeba do zawrócenia wózka .Częściowo zależy od zdolności kolana do zgięcia pod kątem prostym.

 

5. Szerokość siedziska

 

Wymiar ten jest określany według najszerszego miejsca ciała pomiędzy kolanami a biodrami, należy dodać 2-3 cm lub więcej,żeby zapewnić miejsce na grubszą odzież zwłaszcza w zimie można uwzględnić założenie grubszej kurtki, jeśli jest taka potrzeba.

 

6. Kąt pochylenia kół

 

Mierzymy kąt pochylenia koła od pionu. Im większy kąt tym większa stabilizacja i zwrotność wózka, ale ogranicza możliwość przejeżdżanie przez wąskie miejsca. Typowe wózki codziennego użytku mają 3 stopnie odchyłu koła.

 

7. Odległość od przodu siedziska do podłogi

 

Należy zmierzyć odległość od wewnętrznej strony kolana do pięty. Od tego wymiaru należy odjąć grubość poduszki na siedzisku po uciśnięciu. Następnie należy dodać minimum 5 cm na prześwit pomiędzy podłogą a podnóżkiem.

 

Jak dopasować wózek elektryczny

 

1. Głębokość siedziska

 

Zmierz odległość o w pozycji siedzącej od końca pośladka do wewnętrznej strony kolana, minus około 5 cm .Niektórzy wolą zostawić pod kolanem więcej miejsca tak aby można było włożyć pod kolano rękę aby ja unieść.

 

2. Wysokość oparcia

 

Zmierz odległość od siedziska do górnej krawędzi oparcia. Wózki elektryczne wymagają wyższego podparcia pleców, ma to znaczenie przy ruszaniu z miejsca i przy przyśpieszaniu.

 

3. Kąt ustawienia podnóżków

 

Wymiar ten określa jak daleko będą wysunięte palce stop do przodu, mierząc w pionie. Im mniejszy kąt tym mniej miejsca potrzeba na manewr zawracania. Należy uwzględnić jaką zdolność mają kolana do zgięcia się pod kątem prostym.

 

4. Szerokość siedziska

 

Wymiar ten jest określany według najszerszego miejsca ciała pomiędzy kolanami a biodrami, należy dodać 2-3 cm lub więcej ,żeby zapewnić miejsce na grubszą odzież zwłaszcza w zimie można uwzględnić założenie grubszej kurtki, jeśli jest taka potrzeba.

 

5. Odległość od przodu siedziska do podłogi

 

Należy zmierzyć odległość od wewnętrznej strony kolana do pięty. Od tego wymiaru należy odjąć grubość poduszki na siedzisku po uciśnięciu. Następnie należy dodać minimum 5 cm na prześwit pomiędzy podłogą a podnóżkiem

 

Źródło http://www.sci-info-pages.com/wheelchair_man.html
http://www.sci-info-pages.com/wheelchair_pow.html