Życie intymne

Autorzy:Phil Klebine, MA and Linda Lindsey, MEd

Konsultacje medyczne: Amie B Jackson, MD and Robert Poczatek, MD

 

Wstęp

Kobiety po urazie rdzenia kręgowego stają przed wieloma wyzwaniami natury zdrowotnej. Ponieważ kobiety z urazem rdzenia stanowią około 20% osób po urazie rdzenia, jest niewiele dostępnych informacji odnośnie ich zdrowia i samopoczucia. Wiele z dostępnych informacji jest nieaktualnych, zwłaszcza tych odnoszących się do ciąży i porodu.

Po pierwsze , fakty są bardzo zrozumiałe. Bez względu na poziom uszkodzenia albo dysfunkcji, kobiety z urazem rdzenia ...

  • mogą i mają dzieci.
  • są tak samo odpowiedzialne za swoje dzieci jak inne kobiety.
  • muszą zadecydować czy są fizycznie, emocjonalnie i finansowo przygotowane do posiadania dziecka.
  • muszą wiedzieć jak zmienią się ich ciała i jak uniknąć komplikacji podczas ciąży.
  • potrzebują zabezpieczenia antykoncepcyjnego, jeśli nie chcą mieć dzieci.

Po drugie, jest ważne dla kobiet po urazie, ich lekarzy i opiekunów, aby wiedzieć wszystko co możliwe odnośnie ciąży i porodu.

 

Zrozumieć czym jest ciąża

Edukacja jest kluczem do zrozumienia ciąży dla kobiet po urazie. Dzięki wiadomościom i edukacji możesz podjąć świadomą decyzję czy chcesz czy .nie chcesz być w ciąży. Jeśli zajdziesz w ciążę, będziesz bardziej przygotowana, aby podołać temu wyzwaniu.

Możesz porozmawiać z lekarzem zaczynając swoją edukację. Lekarz może wyjaśnić zagadnienia natury medycznej i psychologicznej, na które możesz się natknąć. Możesz się dowiedzieć o potencjalnych komplikacjach podczas ciąży oraz sposobów ich zapobiegania.

Twój lekarz może ci pomóc znaleźć ginekologa, który pomoże zadbać o twoje zdrowie i zdolność rozrodczą. Musisz znaleźć ginekologa, który zrozumie lub pragnie zrozumieć twoje unikalne potrzeby. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ mało jest lekarzy, którzy orientują się w potrzebach kobiet po urazie rdzenia. Ci, którzy nic o tym nie wiedzą mogą nakłaniać cię do nie zachodzenia w ciążę. Niektórzy mogą nawet zalecić niepotrzebną i niechcianą aborcję , gdy zajdziesz w ciążę.

 

Przygotowanie się do ciąży

Skoro masz już ginekologa, jest kilka faktów, które powinnaś poznać, jeśli myślisz o urodzeniu dziecka. Jeżeli zajdziesz w ciążę, zanim porozmawiasz z ginekologiem, powinnaś zgłosić się do niego natychmiast.

Leki

Wiele leków przepisywanych przez lekarzy i tych w wolnej sprzedaży, używanych przez kobiety po urazie, mogą powodować problemy podczas ciąży. Niektóre mogą mieć niepożądany wpływ na płód. Należy więc konsultować używanie wszystkich leków (nawet witamin) z lekarzem ginekologiem już przed ciążą i podczas każdego trymestru. W niektórych przypadkach możesz być zmuszona do stosowania leków na przykład przy zapaleniach pęcherza moczowego, bólach, dysfunkcjach seksualnych, spastyce, wypróżnieniach.

 

Badanie urologiczne

Powinnaś najpierw zrobić kompleksowe badania urologiczne, zanim zdecydujesz się na zajście w ciążę. Prześwietlenia Rentgena nie powinny być wykonywane podczas ciąży, chyba ,że w koniecznych przypadkach. Mogą bowiem uszkodzić płód. Twój ginekolog i ty powinniście uzgodnić jakiego rodzaju badania urologiczne powinnaś wykonać i w jaki sposób powinnaś dbać o swoje drogi moczowe.

 

Zmiany fizyczne

Niektóre kobiety po urazie rdzenia maja zmiany w układzie kostnym takie jak skrzywienie kręgosłupa, pęknięcia miednicy lub przemieszczenie się stawu biodrowego. Schorzenia te mogą w znacznym stopniu ograniczyć miejsce potrzebne do wzrostu płodu I uniemożliwić donoszenie ciąży do końca. Mogą uniemożliwić także poród naturalny.

 

Podejście grupowe

Jeżeli twój ginekolog ma ograniczoną wiedzę na temat ciąż u kobiet po urazie rdzenia, konieczno jest podejście "grupowe". Ty i twój ginekolog możecie skonsultować się z lekarzem rodzinnym, pielęgniarką, urologiem, anestezjologiem, neurologiem, fizykoterapeutą, aby omówić obawy odnośnie ciąży i porodu.

 

Ciąża

"Ciąża wysokiego ryzyka" oznacza podwyższony poziom wystąpienia komplikacji podczas ciąży. Ciąża u kobiety po urazie rdzenia jest właśnie tak określana. Nie oznacza to jednak, że ciąży należy unikać. Oznacza to tylko, że należy podjąć specjalne kroki, aby zapobiec możliwym powikłaniom.

Nie jest możliwym, aby określić czy wystąpią komplikacje, ale z niektórymi z nich łatwiej sobie poradzić. Czasem mogą wystąpić na początku ciąży i ustąpić z biegiem czasu, inne mogą powodować kłopoty przez całą ciążę a nawet poród.

Każdy trymestr niesie ze sobą nowe wyzwania, dlatego tak ważne jest abyś ty i twój ginekolog byli świadomi potencjalnych problemów. Obydwoje powinniście opracować plan zapobiegania komplikacji medycznych i być świadomi problemów, kiedy wystąpią.

 
 

Pierwszy Trymestr

Zmiany nastroju, zawroty głowy, bóle głowy, zmęczenie, niestrawności oraz mdłości to naturalne zmiany jakie odczuwa większość kobiet podczas pierwszego trymestru. Objawy te zazwyczaj ustępują z czasem. Jako kobieta z urazem rdzenia powinnaś wiedzieć, że niektóre z tych naturalnych zmian, mogą być oznakami komplikacji. Na przykład ból głowy może być oznaką autonomicznej dysrefleksji. Ból głowy z mdłościami może być oznaką zapalenia dróg moczowych. Dlatego należy dokładnie informować swojego ginekologa o wszystkich symptomach mogących sugerować kłopoty.

Kontrola nad wypróżnieniami może stanowić kłopot w pierwszym trymestrze. Dwie najbardziej popularne zmiany podczas ciąży dotyczą zaparć i biegunki. W zależności od problemu lekarz może zalecić zwiększenie lub zmniejszenie picia wody lub spożycia błonnika. Może być konieczne opróżnianie się częściej lub przyjmowania środków zmiękczających kał albo lewatywy - ale tylko zalecone wyraźnie przez ginekologa.

 

Drugi Trymestr

Potencjalne zagrożenie komplikacjami wzrasta w drugim trymestrze. Kiedy ty i twój ginekolog pracujecie nad kontrolą ewentualnych kłopotów, należy pamiętać, że metody zapobiegania komplikacji mogą się zmieniać z trymestru na trymestr. Inaczej mówiąc, twoja kontrola wypróżnień w pierwszym trymestrze może nie być tak efektywna w drugim i trzecim trymestrze. Często trzeba szukać innych rozwiązań na ten sam problem.

Przybieranie na wadze jest następną obawą. Może zaburzyć twoje zdolności do wykonywania codziennych czynności. Dla przykładu możesz mieć problemy z przemieszczaniem się na wózek lub z poruszaniem się na nim. Możesz się szybko męczyć przy codziennych pracach, nie tak jak przed ciążą.

Rozwiązania problemów związanych z przyrostem wagi mogą być różne. Jeżeli stanie się to kłopotliwe możesz rzadziej przesiadać się na wózek lub z wózka. Możesz wypożyczyć lub kupić wózek elektryczny, jeśli będziesz mieć kłopoty z poruszaniem się na manualnym. Być może będziesz potrzebować pomocy innych, albo będziesz musiała zmienić sposób wykonywania codziennych czynności.

Kontrola oddawania moczu jest popularna komplikacją. Płód rośnie i uciska na pęcherz moczowy. Ciśnienie zmniejsza pojemność pęcherz , co prowadzi do częstszych skurczów ze strony pęcherza.

Kobiety używające cewników nie zakładanych na stałe , muszą częściej być cewnikowane, albo zdecydować się na stały cewnik na czas ciąży.

Mogą pojawić się zapalenia dróg moczowych. Jako kobieta z urazem rdzenia kręgowego masz większe szanse dostać infekcji dróg moczowych w ciąży. Nie leczone infekcje mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Zapobieganie to najlepszy sposób uniknięcia infekcji dróg moczowych. Należy oczywiście pić dużo wody, unikać napoi z cukrem, kofeiną, a zwłaszcza alkoholu. Możesz częściej oddawać mocz. Jeżeli często miewałaś infekcje lub dostaniesz infekcje, twój ginekolog może przepisać ci antybiotyk aby zapobiec lub zwalczyć infekcję.

Możesz rozpoznać infekcję po następujących symptomach; gorączka, dreszcze, mdłości, ból głowy, zmiany w spastyce, niezwyczajne bóle/pieczenia itp. Twój lekarz powinien pobrać próbkę moczu do badania zanim podejmie inne kroki. To pomoże zidentyfikować najbardziej efektywny antybiotyk w celu zwalczenia infekcji. Dodatkowo pomoże to stwierdzić, czy nie masz innych problemów zdrowotnych.

Odleżyny są zawsze powodem do troski u kobiet po urazie rdzenia, ale kobiety które są w ciąży są narażone na większe ryzyko ich powstawania. Wzrost zagrożenia powstaniem odleżyn jest proporcjonalny do wzrostu masy ciała i częstości zmiany pozycji.

Wiadomym jest, że należy zapobiegać powstawaniu odleżyn kiedy to jest możliwe. Należy zwracać na możliwość urazów podczas przesiadania się. Może też pomóc częstsza zmiana pozycji. Częściej należy sprawdzać stan skóry, aby w porę zareagować na najmniejsze nawet zmiany. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany n skórze, natychmiast odciąż to miejsce i zadzwoń do lekarza o pomoc. Twój ginekolog powinien każdorazowo kontrolować stan twojej skóry podczas wizyt prenatalnych zaczynając od drugiego trymestru.

Spastyka może, ale nie musi być problemem podczas ciąży. Jeśli doświadczasz spastyki, jest szansa, że albo wzrośnie, albo zmaleje podczas ciąży. Jeżeli nie masz spastyki może się u ciebie pojawić

Zazwyczaj spastyka jest leczona tylko wtedy, gdy powoduje uciążliwość podczas wykonywania codziennych czynności lub powoduje zagrożenia powstania odleżyn. Jakkolwiek przy zauważeniu przez ciebie zmian w spastyce powinnaś porozmawiać ze swoim ginekologiem. Są szanse, że to tylko skutek twojej ciąży, ale nagła zmiana w spastyce, może być czasami oznaką innych problemów zdrowotnych.

 

Trzeci Trymestr

Kłopoty z oddychaniem mogą wystąpić u niektórych kobiet. Jeżeli twój uraz występuje na poziomie szyjnym lub piersiowym, najprawdopodobniej masz porażone mięśnie oddechowe. Uraz na wyższym poziomie, to utrata kontroli nad większa częścią mięśni oddechowych, a co za tym idzie osłabiony układ oddechowy, zmniejszona pojemność płuc i podwyższone ryzyko infekcji dróg oddechowych. W rezultacie trudniej jest wziąć głęboki oddech i zakasłać, może być powodem komplikacji oddechowych na przykład zapalenia płuc. Dodatkowo rosnący płód uciska na przeponę, co powoduje zmniejszenie pojemności płuc i zwiększa ryzyko komplikacji u kobiet z uszkodzeniem rdzenia na poziomie szyjnym i piersiowym.

Najlepszym sposobem na uniknięcie poważnych kłopotów oddechowych jest prawidłowa postawa i dodatkowy odpoczynek. Jeśli nosisz zazwyczaj pas brzuszny aby poprawić prace przepony, będziesz musiała go poluzować lub zrezygnować z jego noszenia podczas ciąży. Twój ginekolog może zalecić ci ćwiczenia oddechowe. Jeśli masz wysokie uszkodzenie twój ginekolog może potrzebować monitorować twój oddech i zalecić wspomaganie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Zaburzenia krążenia to następny problem jaki może się pojawić podczas ostatnich miesięcy ciąży. Ucisk na naczynia krwionośne w dolnej części ciała powodowane przez rosnący płód może doprowadzić do obrzęków nóg i stóp.

Aby poprawić krążenia krwi i zmniejszyć obrzęki można nosić pończochy uciskowe, więcej wypoczywać i odpowiednio ćwiczyć. Jeżeli wcześniej miewałaś problemy z zatorami krwi, twój ginekolog może zalecić leki aby zapobiec ich powstawaniu.

 
 

Poród

Ty i twój ginekolog powinniście zaplanować dokładna datę, kiedy ma nastąpić poród, aby zapobiec jakimkolwiek powikłaniom podczas wstępnego okresu porodu i porodu Najpierw kontrola wypróżnień i pęcherza moczowego, eliminacja infekcji dróg moczowych, kontrola spastyki i krążenia to mogą być problemy podczas porodu. Będziesz musiała zwracać uwagę na skórę i kłopoty z niskim lub wysokim ciśnieniem krwi. Powinnaś też uczęszczać na zajęcia przedporodowe jeśli to możliwe. Mogą pomóc w zdobyciu cennych informacji, które powinny znać przyszłe matki. Sale porodowe powinny być dostępne i dobrze wyposażone.

 
Pierwszy okres porodu
 

Niektóre kobiety z urazem rdzenia zauważają oznaki pierwszego okresu porodu a niektóre nie. Możesz nie odczuwać skurczów przedporodowych, jeśli twój uraz jest na poziomie T-10 i powyżej. Z drugiej strony możesz odczuwać skurcze macicy jeśli masz uraz poniżej T-10, ale jest to zazwyczaj inne odczucie niż u sprawnych kobiet. Niektóre kobiety mogą odczuwać początkowe skurcze, po czym jak poród postępuje, mogą przestać je odczuwać. Dlatego ty i twój ginekolog powinniście przedyskutować wywołanie porodu.

Na wszelki wypadek ty i twój ginekolog powinniście pilnować oznak rozpoczynającego się porodu już od 28 tygodnia ciąży. Ginekolog może zalecić co tygodniowe badanie ginekologiczne. Kobiety z paraplegią powinny nauczyć się badać palpacyjnie macicę aby móc rozpoznać poród. Niektóre kobiety z tetraplegią mogą sobie zażyczyć przenośny monitor kontrolujący skurcze. Dodatkowo wszystkie kobiety z urazem rdzenia powinny zwracać uwagę na znaki przepowiadające poród takie jak:

  • uczucie strachu i smutku;
 
  • zmiany w spastyce lub oddychaniu;
 
  • ból pleców;
 
  • napięcie w brzuchu;
 
  • ucisk w miednicy;
 
  • nienormalne odczucie bólu; oraz
 
  • autonomiczna dysrefleksja.
 
Autonomiczna dysrefleksja jest popularna podczas porodu i może zagrażać życiu jeśli nie jest kontrolowana. Jest to zespół zaburzeń funkcji układu nerwowego i może się objawiać przez wzrost ciśnienia krwi, bóle głowy, uczucie uderzania krwi do głowy, niekiedy dreszcze, pocenie się, oraz ogólne złe samopoczucie. Autonomiczna dysrefleksja występuje u kobiet przy urazach T-6 i powyżej. Jednak są dowody, aby uważać, że podczas porodu może wystąpić u kobiet z urazem niższym niż T-6. Chociaż niektóre kobiety mogą nie potrzebować znieczulenia w związku z brakiem czucia, to należy je rozważyć, jako metodę zapobiegania autonomicznej dysrefleksji podczas porodu.
 

 

Poród właściwy

 

Normalnie twój poród powinien być piękny i naturalny. Większość kobiet może i powinna rodzić naturalnie, jeśli to możliwe. Niektóre kobiety mogą rodzić z łatwością, inne mogą potrzebować pomocy próżnociągu lub kleszczy. Możesz rozważyć ze swoim ginekologiem możliwość cięcia Cesarskiego, ale nie powinnaś myśleć, że cięcie Cesarskie jest lepsze dla ciebie tylko dlatego, że jesteś po urazie rdzenia.
 

Jest kilka zagadnień po porodzie, które powinna znać kobieta po urazie. Jeśli miałaś robioną episjotomię (nacięcie krocza) nie używaj lamp nagrzewających na miejsca, których nie czujesz , aby wspomóc gojenie się rany. Możesz się poparzyć . Po drugie, możesz czuć się słabo lub mieć zawroty głowy, kiedy będziesz chciała usiąść po porodzie. Aby złagodzić objawy siadaj powoli i używaj pończochy uciskowe lub pas brzuszny. W końcu musisz zadecydować czy będziesz karmić dziecko piersią, czy ci to odpowiada. Karmienie piersią jest możliwe u większości kobiet po urazie, jednak podczas karmienia może nasilać się spastyka. Normalnie produkcja mleka jest stymulowana przez karmienie piersią, toteż kobiety z ograniczonym czuciem w brodawkach mogą zauważyć zmniejszoną ilość mleka.

 

Podsumowanie

Jako kobieta z urazem rdzenia nie polegaj na przypuszczeniach jeśli chodzi o ciążę i poród. Nie daj się przekonać przyjaciołom, rodzinie i lekarzom, że nie powinnaś mieć dzieci tylko dlatego, że jesteś po urazie. W zamian powinnaś polegać na faktach o ciąży przedstawionych przez specjalistów, którzy rozumieją potrzeby reprodukcji kobiet po urazie rdzenia. Są jednak zagrożenia które mogą wystąpić w ciąży, możesz zmniejszyć ryzyko ich powstania lub uporać się z nimi poprzez zaplanowanie swojego postępowania.
 

Kiedy już poznasz wszystkie fakty, wszystko zależy od ciebie czy chcesz, czy nie chcesz mieć dziecko. Jeśli wybierzesz mieć dziecko, możesz cieszyć się wszystkim co oferuje macierzyństwo.

 

Piśmiennictwo

Opublikowane przez: Office of Research Services

UAB Spain Rehabilitation Center

619 19th Street South - SRC 529, Birmingham, AL 35249-7330

205-934-3283 or 205-934-4642 (TTD only)

Aktualizowane: Marzec, 2003

 
 
 

Źródło: http://www.spinalcord.uab.edu/show.asp?durki=22442