Rehabilitacja

 

Poziom uszkodzenia Zakres ruchu Zakres wykonywanych czynności
C1-C3 C3- ograniczone możliwości poruszania głową i szyją Oddychanie: Zależny od respiratora

Porozumiewanie się: Rozmowa często jest trudna, bardzo ograniczona lub czasem niemożliwa. Jeśli zdolność do porozumiewania jest ograniczona, można się porozumieć za pomocą nowoczesnej technologii wykorzystującej specjalne oprzyrządowanie zakładane na głowę, sterowane ustami i komputer jako pomocy przy mówieniu czy pisaniu. Efektywna komunikacja werbalna pozwala osobie po urazie rdzenia pokierować opiekunami przy codziennych czynnościach takich jak kąpiel, ubieranie, higiena osobista, przemieszczanie się, oraz kontrola nad pęcherzem moczowym i jelitami.

Codzienne czynności: Nowoczesna technologia pomaga zachować samodzielność przy czynnościach takich jak przewracanie kartek książki, używanie telefonu, obsługa urządzeń domowych(telewizor, wieża itp.) i zmiana oświetlenia.

Zdolność do poruszania się: Może poruszać się na wózku elektrycznym używając sterowania głową , ustami, lub podbródkiem.
C3-C4 Zazwyczaj osoba taka ma kontrolę nad głową i szyją.

Osoby z uszkodzeniem C4 mogą wzruszać ramionami.
Oddychanie: Może wymagać czasowego podłączenia do respiratora, ale zazwyczaj osoby takie przystosowują się do samodzielnego oddychania.

Porozumiewanie się: Normalne.

Codzienne czynności: Ze specjalistycznym wyposażeniem, może zostać zachowana częściowa zdolność do samodzielnego spożywania niektórych pokarmów i obsługi elektrycznie sterowanego łóżka z pilotem.
C5 Osoba po urazie C5 ma kontrolę nad głowa i szyją, może wzruszać i poruszać ramionami. Może zginać rękę w łokciu i odwracać dłoń. Codzienne czynności: Samodzielność przy jedzeniu, piciu, myciu twarzy, myciu zębów, goleniu się, czesaniu po pomocy dotyczącej założeniu specjalistycznego oprzyrządowania.

Opieka zdrowotna: Samodzielnie mogą odkasływać i zmieniać obciążenie przy siedzeniu poprzez pochylanie się do przodu i na boki.

Zdolność do poruszania się: Osoby z tym poziomem uszkodzenia mogą mieć siłę do samodzielnego poruszania się na wózku manualnym na krótkich dystansach po równych powierzchniach. Zazwyczaj wózki z napędem elektrycznym są używane do codziennych zajęć. Po zbadaniu przez specjalistę możliwa jest samodzielna jazda przystosowanym samochodem.
C6 Zachowana ruchomość głowy, szyi, ramion, rąk i nadgarstków. Osoba po tym urazie może wzruszać ramionami, zaginać ręce w łokciach, odwracać dłonie i poruszać nadgarstki. Codzienne czynności: Z pomocą specjalnego sprzętu jest możliwość wykonywania z łatwością codziennych czynności jak na przykład samodzielnego jedzenia, kąpania się, ubieranie się, higiena osobista. Jest także możliwość wykonywania łatwych czynności związanych z utrzymaniem czystości w domu.

Opieka zdrowotna: Osoba po urazie C6 może samodzielnie zmieniać pozycję na wózku czy w łóżku, oraz sprawdzać stan skóry.

Zdolność do poruszania się: Niektóre osoby mogą samodzielnie przemieszczać się na wózek. Używają wózków manualnych do codziennych czynności, ale mogą korzystać także z wózków elektrycznych
C7 Podobny zakres ruchów jak z urazem C6, dodatkowo możliwość prostowania nadgarstków. Codzienne czynności: Osoba po tym urazie może wykonywać różne prace w domu. Nie potrzebuje wielu udogodnień aby móc żyć samodzielnie.

Opieka zdrowotna: Może samodzielnie podnosić się na rękach na wózku aby odciążać miejsca narażone na odleżyny.

Zdolność do poruszania się: Używa na co dzień wózka manualnego, z łatwością może się samodzielnie przesiadać.
C8-T1 Siła i precyzja w palcach pozwala na naturalne, lub lekko ograniczone posługiwanie się dłonią. Codzienne czynności: Osoba po urazie na tym poziomie może żyć samodzielnie bez konieczności stosowania dodatkowego oprzyrządowania pomagającego przy higienie osobistej, jedzeniu, kontrola nad pęcherzem i jelitami, czy innymi czynnościami.

Zdolność do poruszania się: Używanie wózka manualnego . Samodzielne przesiadanie się.
T2-T6 Normalne funkcje motoryczne głowy, szyi, ramion, rąk, dłoni i palców. Zwiększone użycie mięśni międzyżebrowych i piersiowych, oraz kontrolę nad tułowiem. Codzienne czynności: Osoby z tym uszkodzeniem powinny być w pełni samodzielne.

Zdolność do poruszania się: Niewiele osób może być zdolnych do chodzenia w aparatach. Wymaga to wiele energii i wywiera duże napięcie na górną część ciała, bez zbytnich korzyści. Może powodować uszkodzenia górnych stawów.
T7-T12 Więcej funkcji motorycznych - większa kontrola nad mięśniami brzucha. Codzienne czynności: Możliwość samodzielnego siadania bez podparcia.

Zdolność do poruszania się: Tak jak powyżej.

Opieka zdrowotna: Większa możliwość normalnego kasłania.
L1-L5 Dodatkowa możliwość ruchu w biodrach i kolanach. Zdolność do poruszania się: Chodzenie jest możliwe ze specjalnymi aparatami na nogach i kostkach. Przy niższych urazach chodzenie jest możliwe z pomocą kul.
S1-S5 W zależności od uszkodzenia występują w różnym stopniu: powrót czynności pęcherza moczowego, jelit i funkcji seksualnych. Zdolność do poruszania się: Zwiększona możliwość chodzenia z niewielka pomocą kul lub nawet bez nich.