Komplikacje

 

Uraz rdzenia kręgowego i cukrzyca? Według niektórych specjalistów pasują do siebie idealnie. Dr. Bill Bauman, na przykład badał cukrzycę u osób po urazie rdzenia. Stwierdził, że około 20% osób po urazie miało cukrzycę typu dorosłych, jeszcze większy odsetek nie ma objawów, ale wyniki badań potwierdziły u nich początki cukrzycy. Co to oznacza dla osób po urazie rdzenia? Co powinieneś zrobić jeśli okaże się, że masz cukrzycę?


Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca to schorzenie spowodowane względnym niedoborem wytwarzania insuliny przez trzustkę. W jej wyniku glukoza zamiast w mięśniach gromadzi się we krwi i jest wydalana z moczem z organizmu, powodując znaczny ubytek ilości wody. Wysoki poziom glukozy we krwi może powodować uszkodzenie różnych organów na przykład oczu, nerek i naczyń krwionośnych.

Cukrzyca typu I ( insulinozależna) zaczyna się w dzieciństwie lub w podczas dojrzewania, wymaga podawania codziennie insuliny. Cukrzyca typu II , nazywana jest cukrzycą typu dorosłych pojawia się zazwyczaj u osób po 40 roku życia, tego typu cukrzycę ma około 95% wszystkich chorych na to schorzenie. Ten typ cukrzycy najczęściej jest spotykany u osób po urazie rdzenia. Zazwyczaj jest on kontrolowany poprzez dietę i ćwiczenia, ale niektóre osoby wymagają przyjmowania leków doustnych lub iniekcji insuliny.

 


Objawy:

Wczesne objawy to odwodnienie, wzmożone oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, wzrost apetytu, utrata masy ciała. Zdarza się często, że objawy te wcale nie występują.

 

Skutki długoterminowe:

Poza takimi sytuacjami zagrażającymi życiu jak śpiączka insulinowa czy szok insulinowy, cukrzyca może być powodem wielu innych dolegliwości. Miażdżyca naczyń krwionośnych - może uszkodzić serce, lub mieć wpływ na krążenie krwi w nogach, stopach, czasem doprowadza do amputacji kończyn. Uszkodzenia nerek, oczu, czy też neuropatia cukrzycowa mogą również wystąpić jako skutek cukrzycy. Najlepsza nowina to taka, że cukrzycę można kontrolować.

 

Czynniki ryzyka:

Najważniejszym czynnikiem ryzyka jest wiek. Inne to może być cukrzyca występująca w rodzinie, nadwaga, i mała ruchliwość. Częściej mogą zapadać na nią kobiety. W populacji ponad 40 roku życia cukrzyca może wystąpić od 2-16% osób.

 

Czynniki ryzyka po Urazie Rdzenia:

Jak takie osoby są postrzegane pod względem zachorowań na cukrzycę? Czy istnieją jakieś dodatkowe czynniki ryzyka?

  • Po urazie rdzenia kręgowego zmienia się metabolizm organizmu. Często następuje utrata masy mięśni poniżej poziomu uszkodzenia, i w tym samym czasie może wystąpić nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, zarówno poniżej jak i poniżej poziomu urazu. Te dwa czynniki zmieniają metabolizm wystarczająco, aby wpłynąć na to jak organizm używa insuliny.
  • Zmniejszona aktywność wpływa na tolerancje glukozy i powoduje nienormalne poziomy insuliny.
  • Choroby takie jak grypa czy zapalenie płuc, a nawet urazy, mogą wpłynąć na wahania w poziomie glukozy we krwi, co dodatkowo podnosi ryzyko dla osoby po urazie rdzenia.
  • Im jesteś starszy tym większe ryzyko zachorowania na cukrzycę. Jednak jak dowodzą niektórzy lekarze, osoby po urazie rdzenia szybciej się starzeją niż sprawni ludzie. Dlatego jeśli wierzyć tej teorii, u osób po urazie rdzenia cukrzyca może wystąpić wcześniej.

 

Diagnoza:

Diagnoza jest zazwyczaj banalnie prosta, czasem wystarczy badanie moczu. Wystąpienie wyżej opisywanych objawów, wysoki poziom glukozy w moczu, podwyższony poziom cukru we krwi, który powtarza się w kilku badaniach to mogą być oznaki początków cukrzycy. Czasami wymagane są dodatkowe badania krwi.

 

Leczenie:

Lekarze kontrolują cukrzycę poprzez utrzymywanie poziomu cukru we krwi na poziomie jak najbardziej zbliżonym do normalnego. Można to robić przez zachowywanie odpowiedniej diety, ćwiczenia, odpowiednie leki, oraz jeśli to konieczne podawanie insuliny. Niestety można tylko minimalizować czynniki ryzyka, nie ma możliwości wyleczenia cukrzycy. Jest możliwa duża poprawa i to zależy tylko od ciebie. Jeśli już masz cukrzycę musisz zapoznać się ze wszystkimi wiadomościami na ten temat. Wiele osób potrafi samodzielnie sprawdzać poziom cukru we krwi i dostosować swoją dietę, ćwiczenia i poziom insuliny do własnych potrzeb.

Potrafią także odczytać ostrzeżenia swojego organizmu o zmianach w poziomie insuliny czy glukozy. Twój lekarz może nauczyć cię wszystkiego, albo skierować do poradni diabetologicznej w celu skonsultowania ze specjalistą. Można również znaleźć wiele informacji na temat cukrzycy w bibliotece lub internecie.

 

Dieta:

Dieta jest dopasowywana do każdego pacjenta zupełnie jak ubranie szyte na miarę, w zależności od płci, wieku, poziomu aktywności, poziomu zaawansowania cukrzycy, i tego z jaką dokładnością będziesz kontrolować poziom cukru we krwi. Należy ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń. Jeśli masz znajomego z cukrzycą nie myśl, że jego dieta będzie odpowiednia dla ciebie. Bez względu na to czy będziesz mieć ścisłą dietę czy nie, jest kilka zagadnień dietetycznych, których należy przestrzegać:

 

  • Jadaj zawsze o stałym czasie, unikaj podjadania, słodyczy i omykania posiłków.
  • Ogranicz tłuszcze- zwłaszcza nasycone- w związku ze zminimalizowaniem ryzyka komplikacji ze strony układu krążenia.
  • Jeśli spożywasz alkohol codziennie, możesz będziesz musiał zmniejszyć spożycie węglowodanów i tłuszczy, aby wyrównać ilość spożytych kalorii.
  • Niektóre badania sugerują spożywanie dużych ilości błonnika w celu zmniejszenia poziomu glukozy.

 

Ćwiczenia:

Ćwiczenia i aktywność fizyczna pomagają w lepszej tolerancji glukozy. Jeśli nigdy nie ćwiczyłeś lub jeśli masz kłopoty medyczne lub ortopedyczne, lub nawet jeśli nie wiesz od czego zacząć, wystarczy zapytać się swojego lekarza lub terapeuty. Jeżeli używasz insuliny aby kontrolować swoją cukrzycę, koniecznie musisz skonsultować swoje zamiary z lekarzem.

 

Unikanie komplikacji:

Bądź ostrożny, kiedy zwracasz uwagę na komplikacje. Większość z nich dotyczy układu krążenia, powodując ryzyko widocznych zmian, problemów z ukrwieniem i amputacji.

Konieczne jest zatem regularne monitorowanie stanu zdrowia. Ćwiczenia, infekcje i gorączka mogą mieć wpływ na metabolizm i zapotrzebowanie na insulinę, dlatego zmiany w leczeniu są konieczne. Naucz się rozpoznawać i reagować na te zmiany.

Obserwuj swoją skórę uważnie. Odpowiednia dbałość o stopy jest niezbędna, wręcz konieczna- noś luźne skarpety, miękkie i wygodne obuwie, utrzymuj paznokcie odpowiednio przycięte. Niebezpieczne oznaki to: ranki które się nie goją, zmiany w kolorze i wyglądzie paznokci, puchnięcie kostek. Nie należy ich ignorować.

 

Stres:

Niektórzy uważają, że stres ma duży wpływ na cukrzycę. Naucz się relaksować na przykład przez: podróże, relaksującą muzykę, aktywność ruchową, ulubione zainteresowania.

 

Gdzie szukać pomocy:

Znajdź lekarza, który rozumie zagadnienie urazu rdzenia, jak i cukrzycy. Jeśli nie ma takiego, postaraj się o lekarzy diabetyka jak i neurologa, którzy będą chcieli pracować razem nad twoim przypadkiem. Najlepszym źródłem wiedzy jesteś ty sam. Dowiedz się jak najwięcej o swoim schorzeniu. Dbaj o swoje zdrowie i nie bój się dopomnieć o swoje.

 

Podsumowanie:

Wygląda na to, że jest większe prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę u osób po urazie rdzenia. Wiele jest powodów wzrostu zagrożenia, zarówno z tego, że jesteś po urazie, jak i z diety, przybywania na wadze, zmniejszonej aktywności, a także z rzeczywistych zmian fizjologicznych. Ponieważ osoby po urazie mają takie same przyczyny i zagrożenia powstania cukrzycy jak sprawni ludzie, mogą wynieść wiele korzyści ze sposobu odżywiania się, dbałości o wagę, ćwiczeń, i kontroli stresu. Staranna kontrola cukrzycy zazwyczaj przynosi wspaniałe rezultaty.

 

 

Źródło: http://www.craighospital.org/SCI/METS/diabetes.asp

Artykuł został wydany przez Craig Hospital w Englewood, Colorado, USA, z upoważnienia Amerykańskiego Instytutu Edukacji Departamentu do Spraw Niepełnosprawności i Rehabilitacji. Zgodność tłumaczenia z oryginałem nie była weryfikowana przez Craig Hospital ani przez rząd USA