Uraz rdzenia kręgowego nie skazuje na wózek - ReWalk

Metody rehabilitacji i sposoby uczenia samoobsługi

Moderator: Moderatorzy

MODERNREH
niemowa
Posty: 1
Rejestracja: 18 kwie 2016, 14:58

Uraz rdzenia kręgowego nie skazuje na wózek - ReWalk

Post autor: MODERNREH » 22 kwie 2016, 10:45

Jedyny w Europie środkowo-wschodniej, pierwszy w Polsce przenośny bioniczny szkielet. Pozwala osobom po urazie rdzenia kręgowego samodzielnie wstać / siąść, chodzić, a nawet wejść / zejść po schodach.

Innowacyjnością, którą oferuje ReWalk jest poprawa stanu zdrowia poprzez aktywizację mięśni w czasie chodu, nieużywanych w pozycji siedzącej (na wózku inwalidzkim). Ćwiczenia w ReWalk pomagają uzyskać lepszą równowagę dynamiczną podczas siedzenia. W ten sposób zwiększa się niezależność i funkcjonalność w czynnościach życia codziennego.

Poruszając się z pomocą ReWalk poprawia się wytrzymałość i wydolność fizyczna organizmu. Chód jest płynny, zbliżony do chodu osób pełnosprawnych co wyróżnia go wśród innych urządzeń na Świecie. ReWalk daje możliwość spaceru nie tylko w pomieszczeniu ale także po chodniku, asfalcie, trawie i po każdej innej powierzchni nieutwardzonej. Regularne ćwiczenia z ReWalk (kilka razy w tygodniu) ułatwiają zasypianie i poprawiają jakość snu, zmniejszając zmęczenie w ciągu dnia. Redukują tkankę tłuszczową, jednocześnie wzrasta siła mięśniowa. Pozytywnie wpływa na układ krążenia, zapobiega powstawaniu odleżyn oraz zmniejsza patologiczne napięcie mięśniowe (spastyczność).

Opierając się na przeprowadzonych badaniach przez American Heart Association i inne organizacje zdrowotne piesze wycieczki są kwalifikowane jako korzystne dla terapii, która zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy. Program regularnego chodzenia pomaga zapobiec osobom po urazie rdzenia utraty masy kostnej (osteoporoza).

Osoby chodzące w ReWalk za pomocą specjalnego zegarka (komunikatora) same decydują kiedy wstać, siąść, rozpocząć chód, zatrzymać się. Używając specjalnego programu komputerowego, chód można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb – można wydłużyć, skrócić krok, przyspieszyć lub zwolnić marsz.

W badaniach na temat korzyści płynących z pozycji stojącej wskazano, że u 33% uczestników zmniejszyło się ryzyko wystąpienia odleżyn.

Efekty stosowania ReWalk na czynność jelit oceniano przed i po ukończeniu szkolenia użytkowników egzoszkieletu. W badaniach klinicznych brało udział 11 uczestników . Po przeprowadzonym treningu problemy związane z jelitami znacznie się zmniejszyły . Ponadto, u większości badanych wystąpił wzrost liczby dziennych wypróżnień, skrócenie czasu ruchów jelit i redukcja nagłych niekontrolowanych zdarzeń związanych z załatwianiem. Ośmiu na jedenastu badanych było w stanie zmniejszyć stosowanie środków przeczyszczających, leków przeciw zaparciom, lewatyw i cyfrowej stymulacji.

Zakażenia dróg moczowych są jedną z najczęstszych przyczyn ponownej hospitalizacji osób po urazie rdzenia. Zwiększona aktywność fizyczna wpływa na zmniejszenie występowania tego typu powikłania. Istnieje związek między wykonywaniem ćwiczeń tygodniowych a spadkiem liczby zakażeń, co wykazano w jednym z badań ankietowych. W kolejnym badaniu klinicznym porównano grupę pacjentów ćwiczących do nie ćwiczących. Pierwsza grupa badanych brała udział w szesnasto tygodniowym treningu. Na koniec wykazano istotną różnicę w występowaniu przewlekłej bezobjawowej bakterii. U osób nie biorących udziału w terapii obecna była wśród 71,4% badanych i tylko u 14,2% w grupie ćwiczących.

U osób korzystających z ReWalka odnotowano poprawę stanu psychicznego w porównaniu do badanych nie biorących udziału w terapii z wykorzystaniem egzoszkieletu.

Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane do przeżycia niesamowitych doznań, które oferuje ReWalk.

Górnośląskie Centrum Neurorehabilitacji i Fizjoterapii Dysfunkcji Narządu Ruchu MODERN-REH
Ul. 3 Maja 100
41-408 Mysłowice
Kontakt Marcin Szyca 600 950 169

Teacher
milczek
Posty: 10
Rejestracja: 30 sty 2015, 13:15

Re: Uraz rdzenia kręgowego nie skazuje na wózek - ReWalk

Post autor: Teacher » 22 kwie 2016, 11:24

Brzmi interesująco.
Dla jakiego poziomu uszkodzenia rdzenia jest to urządzenie?
Czy są jakieś ograniczenia, że to tylko dla para czy dla tetra też?

Awatar użytkownika
JakubKraszewski
cicha woda
Posty: 30
Rejestracja: 24 paź 2011, 09:41

Re: Uraz rdzenia kręgowego nie skazuje na wózek - ReWalk

Post autor: JakubKraszewski » 22 kwie 2016, 16:18

Urządzenie jest teoretycznie dla pacjentów charakteryzujących się urazem poniżej poziomu C7. W praktyce w terapii chodu w ReWalku biorą u nas udział pacjenci z urazem od C5. Wszystko dyktowane jest zespołem uszkodzenia oraz powikłaniami. Czy jest porażenie kończyn górnych, czy niedowład. Zachęcamy do kontaktu w celu uzyskania stosownych informacji. Więcej na www.modernreh.pl w zakładce aktualności.

Pozdrawiam serdecznie

janusz84
gaduła
Posty: 680
Rejestracja: 20 sie 2014, 22:31
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie. DK 80.
Kontakt:

Re: Uraz rdzenia kręgowego nie skazuje na wózek - ReWalk

Post autor: janusz84 » 25 kwie 2016, 15:59

Pozdrawiam -Janusz
C5/6

ODPOWIEDZ